fbpx
Szukaj
open close

Śmietany w Tesco – przegląd

Slide
Pobierz aplikację

i zacznij pracę nad swoją dietą!

Tagi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
śmietany, nabiał

Poszłam dzisiaj (21.10.2014) do Tesco przyjrzeć się śmietanom. Kiedyś (kiedy jeszcze spożywałam nabiał, teraz robię to rzadko) szukałam śmietany do jagód i nie mogłam znaleźć żadnej bez dodatków. Jak już na taką trafiłam, to na etykiecie nie miała nic poza wartościami odżywczymi. To skłoniło mnie do tego, by przejrzeć niemal wszystkie śmietany dostępne w markecie.

Dzisiaj miło się zaskoczyłam, bo wybór był spory i były śmietany bez dodatków. Oczywiście pokazuję tu typowe śmietany z marketu, nie skupiam się na tych dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Zdjęcia poniżej to asortyment Tesco w Opolu (z dnia 21.10.2014).

Co dodaje się do śmietany?

W produkcji śmietan nie podoba mi się dodatek skrobi modyfikowanej z kukurydzy, którą używa się również do produkcji syropu glukozowo-fruktozowego. Kukurydza to chyba jedno z bardziej zmodyfikowanych zbóż, zaraz po soi.

Swojego czasu po internecie krążył film ze zmutowanymi myszkami. Znalazłam również materiały o mutacjach genetycznych GMO, które uodporniają kukurydzę na Roundup, przez co można spryskać całe pole – zginie wszystko oprócz kukurydzy. Jednak w związku z tym, że Roundup jest herbicydem systemicznym, to już w jakimś stopniu pozostaje w tej kukurydzy.

Cytat z Wikipedii:

Nasiona zmodyfikowane genetycznie, odporne na Roundup noszą oznaczenie Roundup Ready. W USA 80% powierzchni upraw kukurydzy zajmuje kukurydza Roundup Ready. Tę cechę posiada w USA 93% nasion soi”.

Pektyna

Jako zagęstnik nie jest czymś, co należy piętnować. Jej pochodzenie jest naturalne (występuje w owocach). Aczkolwiek kiedyś nie było potrzeby zagęszczania śmietany – sama robiła się gęsta po jakimś czasie. Czy pamiętacie te butelki stawiane pod drzwiami w blokach? Kolor kapsla oznaczał zawartość tłuszczu. Później trzeba było poczekać aż zgęstnieje, bo taka płynna źle się komponowała z truskawkami i cukrem.

Dziwne mixy

Nie rozumiem sensu produktów typu: miks mleczny, ukwaszona emulsja tłuszczowa, kremowy mix. Do czego to zostało wymyślone i w jakim celu? Chcesz olej roślinny – polej oliwą, chcesz coś białego – śmietaną lub jogurtem albo wymieszaj oliwę i jogurt. Tego typu mixy to mieszanki chemii, wody, mleka w proszku lub maślanki oraz tłuszczów roślinnych, np. palmowego. Czy potrzebujemy do szczęścia takich tworów?

Bez składu

Niektórzy producenci są dość oszczędni w słowach co do składu produktu. Być może jest w nim tylko śmietana i nic więcej, zatem nie ma co pisać na opakowaniu? Może jestem zbyt podejrzliwa? Zastanawiam się tylko, jak zrobić coś kremowego, puszystego, gęstego bez zagęstnika skoro w innych produktach użyto skrobi, pektyny czy metylocelulozy. Może inna technologia? – takie moje dywagacje.

Oto śmietany:

  • Piątnica śmietana 36%: skrobia modyfikowana kukurydziana, substancja zagęszczająca – pektyna.
  • Zott naturśmietana ekstra kremowa 18%: śmietanka, żywe kultury bakterii mlekowych.
  • Value Tesco kremowa do zup i sosów. Ukwaszona emulsja tłuszczowe 18% (to chyba nie jest śmietana, ale leżało tam, gdzie śmietany): maślanka 77% z mleka, tłuszcz palmowy 18%, odtłuszczone mleko w proszku, śmietanka z mleka 1%, skrobia modyfikowana, emulgator (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), stabilizator (pektyny), barwnik (karoteny).

  • Tesco śmietana 18%: śmietana, kultury fermentacji mlekowej. Nie zawiera zagęstników. Naturalnie gęsta. Na tym koniec informacji producenta.
  • Danone  kremowy mix do zup i sosów 18%: maślanka 77%, tłuszcze roślinne 18%, mleko w proszku, śmietanka, emulgator mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, skrobia modyfikowana, substancja zagęszczająca: pektyna amidowa, żelatyna, barwnik beta karoten, żywe kultury bakterii.
  • Krasnystaw  śmietana homogenizowana 18%: zawiera aktywną mikroflorę. Na tym koniec informacji producenta.
  • Śmietana głubczycka 12%: śmietana homogenizowana, pasteryzowana. Na tym koniec informacji producenta.
  • Prudnik  śmietanka kremowa natura 30%: pasteryzowana w wysokiej temperaturze. Na tym koniec informacji producenta.
  • Rama  miks mleczny z olejami roślinnymi: woda, mleko odtłuszczone 20%, oleje roślinne (rzepakowy i palmowy) 15%, maślanka w proszku 3%, skrobia modyfikowana, emulgator E 435, stabilizatory (metyloceluloza, guma ksantanowa), barwnik (karoteny).
  • Zott natur  śmietanka 30%: śmietanka, stabilizator (karagen).
  • FigAND śmietana 12% – homogenizowana i pasteryzowana: śmietanka z mleka, kultury fermentacji mlekowej.
  • Mlekovita śmietana 12%– termizowana: śmietana, skrobia modyfikowana, stabilizator (pektyny).

Emulgator E4

Monostearynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 60). Jakże dwa odrębne zdania/poglądy co do szkodliwości bądź nieszkodliwości E 435. Szkodliwy – rakotwórczy kontra – „prozdrowotny” pomocny w trawieniu (źródło e-food i niam.pl):

e435 1

źródło: http://www.niam.pl/pl/produkty/3438-e435_monostearynian_polioksyetylenosorbitolu_polisorbat_60

Karagen

karagen

Nie taki całkiem niewinny… (źródło: e-food).

Dygresja

Nie podjęłam tutaj tematu produktów BIO, ECO. Kiedy jeszcze jadałam nabiał, moimi ulubionymi produktami, które łatwo nabyć, była marka Klimeko. Nie wiem, jakie wy macie opinie na temat tych produktów i jakie są wasze ulubione „zdrowe” śmietany – chętnie wymienię się doświadczeniami z korzyścią dla innych osób czytających blog. Piszcie proszę w komentarzach – Wasze ulubione, ale jednocześnie „czyste” śmietany.

Wpis ze strony Klimeko brzmi jak bajka, dla mnie takie powinny być wszystkie produkty:

W całej produkcji wyrobów Klimeko nie stosuje się żadnych tzw. dodatków do żywności poprawiających w sztuczny sposób smak, zapach, kolor, konsystencję, trwałość czy wydajność produktów. Nie dodaje się: konserwantów, stabilizatorów, skrobi, aromatów, barwników, witamin, żelatyny, mączek chleba świętojańskiego czy mleka w proszku”.

I jeszcze o śmietanie:

Śmietany  wytwarzane bez homogenizacji (zmiana naturalnej struktury produktu, niekorzystna dla funkcjonowania organizmu), bez dodatku zagęstników, barwników, aromatów, bez mleka w proszku. Wzbogacone w Bifidobakterie. (źródło).

Nabiałowe pojęcia:

Termizacja 

Jest łagodniejszą od pasteryzacji metodą przedłużania przydatności do spożycia. Przykładowo mleko surowe ogrzewa się w temp. 55–65°C przez 15 sekund.

Pasteryzacja

Polega na ogrzewaniu do temperatury nieprzekraczającej 100°C (przeważnie 65–85°C). Mamy trzy rodzaje pasteryzacji:

  • niską lub długotrwałą: w temp. 63–65°C w czasie 20-30 minut,
  • pasteryzację momentalną: produkt jest szybko doprowadzany do temp. 85–90°C i natychmiast schładzany, 
  • pasteryzację wysoką – ogrzewanie w temp. od 85–100°C przez co najmniej 15 sekund do kilku, a czasem i kilkudziesięciu minut.

Sterylizacja

To wyjaławianie z bakterii – UHT (ang. ultra-high temperature processing). Polega na błyskawicznym, 12-sekundowym podgrzaniu do temperatury ponad 100°C (135150°C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Cały proces trwa 45 sekund, a w jego trakcie niszczy się częściowo składniki odżywcze i zmienia strukturę białka. Produkty UHT mają długi termin ważności i mogą stać w ciepłym, bo są całkowicie jałowe.

Homogenizacja

Łączenie różnych składników w jedną całość, jednolitą masę. Łączenie składników, które w normalnych warunkach nie połączyłyby się, np. tłuszcz i woda, ujednolicanie wielkości kuleczek tłuszczu. Jest to zatem ingerencja w strukturę produktu i poniekąd niszczenie jej. Homogenizacja daje produkty puszyste, gęste, nierozwarstwiające się (np. śmietanka nie oddzieli się od mleka), wydłuża się ich okres przydatności do spożycia.

Homogenizację wykonuje się w homogenizatorach, które działają wysokim ciśnieniem, ultradźwiękami lub przeciskają produkt przez bardzo małe szczeliny, co powoduje zmniejszenie i wyrównanie wielkości kulek tłuszczowych. Jaki to ma wpływ na zdrowie? Podejrzewam, że jeszcze wszystkiego nie wiemy, ale pewne jest to, że tak jak UHT zabija żywność i zmienia strukturę białek, tak homogenizacja zmienia strukturę kulek tłuszczu, który staje się czymś nienaturalnym, a przez to niewłaściwie i zbyt szybko wchłanianym przez organizm człowieka. Producenci uważają to akurat za zaletę. Cząstki tłuszczu po homogenizacji stają się tak małe, że w postaci niezmienionej (niestrawionej), mogą samoistnie przenikać przez nabłonek jelitowy do krwi. To jest sytuacja nienaturalna, bo pominięty zostaje proces trawienia, a niestrawiony tłuszcz przenika do limfy. Mamy do czynienia z sytuacją podobną do cieknącego jelita, gdzie niestrawione do końca białka przenikają do krwi i stają się przyczyną ataku naszego układu immunologicznego na samego siebie (autoagresja). 

Ciekawostka: homogenizacja skrobi kukurydzianej powoduje wzrost rozpuszczalności w wodzie i zmniejszenie lepkości. Cząstki pod wpływem wysokiego ciśnienia ulegają degradacji, zmienia się skład, wielkość i struktura cząstek skrobi. Dokąd to zmierza?

Śmietanka a śmietana

Śmietankę (jest słodka) uzyskuje się poprzez odwirowanie mleka, natomiast śmietanę kwaśną poprzez ukwaszenie śmietanki żywymi kulturami bakterii. I tak powinno być i na tym proces powinien się zakończyć. Niestety, w kolejnych etapach do śmietan dodaje się żelatynę, gumę guar, karagen, skrobię modyfikowaną, dodatki smakowe, barwniki. Po takich zabiegach nawet śmietana o niskiej zawartości tłuszczu staje się gęsta i kremowa.

Skład na opakowaniu

Umieszczanie składu śmietany czy innych produktów nabiałowych na opakowaniach jest w wielu krajach dobrowolne, a w Polsce jest praktykowane tylko przez niektórych producentów. Samo rozporządzenie dotyczące znakowania środków spożywczych dopuszcza takie możliwości, jeśli opakowanie jest małe (mało miejsca na treść) i jeśli w składzie znajduje się tylko produkt o tej samej nazwie.

Cytuję rozporządzenie:

Jeżeli do ich wytworzenia użyto tylko produktów mlecznych, niezbędnych w procesach przetwórczych enzymów lub drobnoustrojów lub soli spożywczej niezbędnej do produkcji serów innych niż twarogowe i topione.

Zatem duża dowolność w interpretacji. Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych obowiązkowe jest umieszczenie na etykiecie produktu informacji o gatunku rośliny, z której pochodzi skrobia, jeśli może ona zawierać gluten. Nie podanie wyraźnego odniesienia do pochodzenia tego typu składników, należałoby więc interpretować jako deklarację producenta o ich pochodzeniu z surowców niezawierających glutenu”.  

Zatem wystarczy napisać „skrobia modyfikowana” zamiast „skrobia modyfikowana z kukurydzy”.

Te słowa szczególnie mnie urzekły Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.:

Produkty mleczne powinny być uwzględniane w codziennej urozmaiconej i zrównoważonej diecie ze względu na wartość odżywczą oraz swoje walory smakowe. Rozpoznanie tych cech i właściwości przez konsumentów jest możliwe dzięki informacjom zamieszczanym przez producentów na opakowaniach i etykietach.

Polecam materiały:

  • http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2013/2013-2/InzApChem_2013_2_086-088.pdf
  • http://journal.pan.olsztyn.pl/fd.php?f=125
  • http://www.insidefood.eu/INSIDEFOOD_WEB/UK/WORD/proceedings/103P.pdf
  • http://www.tetrapak.com/pl/przetwarzanie/produkty/mleko/homogenizacja
  • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/189/3/homogenizatory-w-mleczarstwie/
  • http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-07-137-966 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych.
  • http://www.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/mleko/mleko-z-koncernow-mleczarskich
  • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/050/znakowanie-produktow-mlecznych-jako-zrodlo-informacji-o-ich-skladzie-i-wartosci-odzywczej/

Prawa autorskie – zapoznaj się!

Autor



Iwona Wierzbicka

Poszłam dzisiaj (21.10.2014) do Tesco przyjrzeć się śmietanom. Kiedyś (kiedy jeszcze spożywałam nabiał, teraz robię to rzadko) szukałam śmietany do jagód i nie mogłam znaleźć żadnej bez dodatków. Jak już na taką trafiłam, to na etykiecie nie miała nic poza wartościami odżywczymi. To skłoniło mnie do tego, by przejrzeć niemal wszystkie śmietany dostępne w markecie.

Dzisiaj miło się zaskoczyłam, bo wybór był spory i były śmietany bez dodatków. Oczywiście pokazuję tu typowe śmietany z marketu, nie skupiam się na tych dostępnych w sklepach ze zdrową żywnością. Zdjęcia poniżej to asortyment Tesco w Opolu (z dnia 21.10.2014).

Co dodaje się do śmietany?

W produkcji śmietan nie podoba mi się dodatek skrobi modyfikowanej z kukurydzy, którą używa się również do produkcji syropu glukozowo-fruktozowego. Kukurydza to chyba jedno z bardziej zmodyfikowanych zbóż, zaraz po soi.

Swojego czasu po internecie krążył film ze zmutowanymi myszkami. Znalazłam również materiały o mutacjach genetycznych GMO, które uodporniają kukurydzę na Roundup, przez co można spryskać całe pole – zginie wszystko oprócz kukurydzy. Jednak w związku z tym, że Roundup jest herbicydem systemicznym, to już w jakimś stopniu pozostaje w tej kukurydzy.

Cytat z Wikipedii:

Nasiona zmodyfikowane genetycznie, odporne na Roundup noszą oznaczenie Roundup Ready. W USA 80% powierzchni upraw kukurydzy zajmuje kukurydza Roundup Ready. Tę cechę posiada w USA 93% nasion soi”.

Pektyna

Jako zagęstnik nie jest czymś, co należy piętnować. Jej pochodzenie jest naturalne (występuje w owocach). Aczkolwiek kiedyś nie było potrzeby zagęszczania śmietany – sama robiła się gęsta po jakimś czasie. Czy pamiętacie te butelki stawiane pod drzwiami w blokach? Kolor kapsla oznaczał zawartość tłuszczu. Później trzeba było poczekać aż zgęstnieje, bo taka płynna źle się komponowała z truskawkami i cukrem.

Dziwne mixy

Nie rozumiem sensu produktów typu: miks mleczny, ukwaszona emulsja tłuszczowa, kremowy mix. Do czego to zostało wymyślone i w jakim celu? Chcesz olej roślinny – polej oliwą, chcesz coś białego – śmietaną lub jogurtem albo wymieszaj oliwę i jogurt. Tego typu mixy to mieszanki chemii, wody, mleka w proszku lub maślanki oraz tłuszczów roślinnych, np. palmowego. Czy potrzebujemy do szczęścia takich tworów?

Bez składu

Niektórzy producenci są dość oszczędni w słowach co do składu produktu. Być może jest w nim tylko śmietana i nic więcej, zatem nie ma co pisać na opakowaniu? Może jestem zbyt podejrzliwa? Zastanawiam się tylko, jak zrobić coś kremowego, puszystego, gęstego bez zagęstnika skoro w innych produktach użyto skrobi, pektyny czy metylocelulozy. Może inna technologia? – takie moje dywagacje.

Oto śmietany:

  • Piątnica śmietana 36%: skrobia modyfikowana kukurydziana, substancja zagęszczająca – pektyna.
  • Zott naturśmietana ekstra kremowa 18%: śmietanka, żywe kultury bakterii mlekowych.
  • Value Tesco kremowa do zup i sosów. Ukwaszona emulsja tłuszczowe 18% (to chyba nie jest śmietana, ale leżało tam, gdzie śmietany): maślanka 77% z mleka, tłuszcz palmowy 18%, odtłuszczone mleko w proszku, śmietanka z mleka 1%, skrobia modyfikowana, emulgator (mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych), stabilizator (pektyny), barwnik (karoteny).

  • Tesco śmietana 18%: śmietana, kultury fermentacji mlekowej. Nie zawiera zagęstników. Naturalnie gęsta. Na tym koniec informacji producenta.
  • Danone  kremowy mix do zup i sosów 18%: maślanka 77%, tłuszcze roślinne 18%, mleko w proszku, śmietanka, emulgator mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, skrobia modyfikowana, substancja zagęszczająca: pektyna amidowa, żelatyna, barwnik beta karoten, żywe kultury bakterii.
  • Krasnystaw  śmietana homogenizowana 18%: zawiera aktywną mikroflorę. Na tym koniec informacji producenta.
  • Śmietana głubczycka 12%: śmietana homogenizowana, pasteryzowana. Na tym koniec informacji producenta.
  • Prudnik  śmietanka kremowa natura 30%: pasteryzowana w wysokiej temperaturze. Na tym koniec informacji producenta.
  • Rama  miks mleczny z olejami roślinnymi: woda, mleko odtłuszczone 20%, oleje roślinne (rzepakowy i palmowy) 15%, maślanka w proszku 3%, skrobia modyfikowana, emulgator E 435, stabilizatory (metyloceluloza, guma ksantanowa), barwnik (karoteny).
  • Zott natur  śmietanka 30%: śmietanka, stabilizator (karagen).
  • FigAND śmietana 12% – homogenizowana i pasteryzowana: śmietanka z mleka, kultury fermentacji mlekowej.
  • Mlekovita śmietana 12%– termizowana: śmietana, skrobia modyfikowana, stabilizator (pektyny).

Emulgator E4

Monostearynian polioksyetylenosorbitolu (polisorbat 60). Jakże dwa odrębne zdania/poglądy co do szkodliwości bądź nieszkodliwości E 435. Szkodliwy – rakotwórczy kontra – „prozdrowotny” pomocny w trawieniu (źródło e-food i niam.pl):

e435 1

źródło: http://www.niam.pl/pl/produkty/3438-e435_monostearynian_polioksyetylenosorbitolu_polisorbat_60

Karagen

karagen

Nie taki całkiem niewinny… (źródło: e-food).

Dygresja

Nie podjęłam tutaj tematu produktów BIO, ECO. Kiedy jeszcze jadałam nabiał, moimi ulubionymi produktami, które łatwo nabyć, była marka Klimeko. Nie wiem, jakie wy macie opinie na temat tych produktów i jakie są wasze ulubione „zdrowe” śmietany – chętnie wymienię się doświadczeniami z korzyścią dla innych osób czytających blog. Piszcie proszę w komentarzach – Wasze ulubione, ale jednocześnie „czyste” śmietany.

Wpis ze strony Klimeko brzmi jak bajka, dla mnie takie powinny być wszystkie produkty:

W całej produkcji wyrobów Klimeko nie stosuje się żadnych tzw. dodatków do żywności poprawiających w sztuczny sposób smak, zapach, kolor, konsystencję, trwałość czy wydajność produktów. Nie dodaje się: konserwantów, stabilizatorów, skrobi, aromatów, barwników, witamin, żelatyny, mączek chleba świętojańskiego czy mleka w proszku”.

I jeszcze o śmietanie:

Śmietany  wytwarzane bez homogenizacji (zmiana naturalnej struktury produktu, niekorzystna dla funkcjonowania organizmu), bez dodatku zagęstników, barwników, aromatów, bez mleka w proszku. Wzbogacone w Bifidobakterie. (źródło).

Nabiałowe pojęcia:

Termizacja 

Jest łagodniejszą od pasteryzacji metodą przedłużania przydatności do spożycia. Przykładowo mleko surowe ogrzewa się w temp. 55–65°C przez 15 sekund.

Pasteryzacja

Polega na ogrzewaniu do temperatury nieprzekraczającej 100°C (przeważnie 65–85°C). Mamy trzy rodzaje pasteryzacji:

  • niską lub długotrwałą: w temp. 63–65°C w czasie 20-30 minut,
  • pasteryzację momentalną: produkt jest szybko doprowadzany do temp. 85–90°C i natychmiast schładzany, 
  • pasteryzację wysoką – ogrzewanie w temp. od 85–100°C przez co najmniej 15 sekund do kilku, a czasem i kilkudziesięciu minut.

Sterylizacja

To wyjaławianie z bakterii – UHT (ang. ultra-high temperature processing). Polega na błyskawicznym, 12-sekundowym podgrzaniu do temperatury ponad 100°C (135150°C dla mleka) i równie błyskawicznym ochłodzeniu do temperatury pokojowej. Cały proces trwa 45 sekund, a w jego trakcie niszczy się częściowo składniki odżywcze i zmienia strukturę białka. Produkty UHT mają długi termin ważności i mogą stać w ciepłym, bo są całkowicie jałowe.

Homogenizacja

Łączenie różnych składników w jedną całość, jednolitą masę. Łączenie składników, które w normalnych warunkach nie połączyłyby się, np. tłuszcz i woda, ujednolicanie wielkości kuleczek tłuszczu. Jest to zatem ingerencja w strukturę produktu i poniekąd niszczenie jej. Homogenizacja daje produkty puszyste, gęste, nierozwarstwiające się (np. śmietanka nie oddzieli się od mleka), wydłuża się ich okres przydatności do spożycia.

Homogenizację wykonuje się w homogenizatorach, które działają wysokim ciśnieniem, ultradźwiękami lub przeciskają produkt przez bardzo małe szczeliny, co powoduje zmniejszenie i wyrównanie wielkości kulek tłuszczowych. Jaki to ma wpływ na zdrowie? Podejrzewam, że jeszcze wszystkiego nie wiemy, ale pewne jest to, że tak jak UHT zabija żywność i zmienia strukturę białek, tak homogenizacja zmienia strukturę kulek tłuszczu, który staje się czymś nienaturalnym, a przez to niewłaściwie i zbyt szybko wchłanianym przez organizm człowieka. Producenci uważają to akurat za zaletę. Cząstki tłuszczu po homogenizacji stają się tak małe, że w postaci niezmienionej (niestrawionej), mogą samoistnie przenikać przez nabłonek jelitowy do krwi. To jest sytuacja nienaturalna, bo pominięty zostaje proces trawienia, a niestrawiony tłuszcz przenika do limfy. Mamy do czynienia z sytuacją podobną do cieknącego jelita, gdzie niestrawione do końca białka przenikają do krwi i stają się przyczyną ataku naszego układu immunologicznego na samego siebie (autoagresja). 

Ciekawostka: homogenizacja skrobi kukurydzianej powoduje wzrost rozpuszczalności w wodzie i zmniejszenie lepkości. Cząstki pod wpływem wysokiego ciśnienia ulegają degradacji, zmienia się skład, wielkość i struktura cząstek skrobi. Dokąd to zmierza?

Śmietanka a śmietana

Śmietankę (jest słodka) uzyskuje się poprzez odwirowanie mleka, natomiast śmietanę kwaśną poprzez ukwaszenie śmietanki żywymi kulturami bakterii. I tak powinno być i na tym proces powinien się zakończyć. Niestety, w kolejnych etapach do śmietan dodaje się żelatynę, gumę guar, karagen, skrobię modyfikowaną, dodatki smakowe, barwniki. Po takich zabiegach nawet śmietana o niskiej zawartości tłuszczu staje się gęsta i kremowa.

Skład na opakowaniu

Umieszczanie składu śmietany czy innych produktów nabiałowych na opakowaniach jest w wielu krajach dobrowolne, a w Polsce jest praktykowane tylko przez niektórych producentów. Samo rozporządzenie dotyczące znakowania środków spożywczych dopuszcza takie możliwości, jeśli opakowanie jest małe (mało miejsca na treść) i jeśli w składzie znajduje się tylko produkt o tej samej nazwie.

Cytuję rozporządzenie:

Jeżeli do ich wytworzenia użyto tylko produktów mlecznych, niezbędnych w procesach przetwórczych enzymów lub drobnoustrojów lub soli spożywczej niezbędnej do produkcji serów innych niż twarogowe i topione.

Zatem duża dowolność w interpretacji. Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych obowiązkowe jest umieszczenie na etykiecie produktu informacji o gatunku rośliny, z której pochodzi skrobia, jeśli może ona zawierać gluten. Nie podanie wyraźnego odniesienia do pochodzenia tego typu składników, należałoby więc interpretować jako deklarację producenta o ich pochodzeniu z surowców niezawierających glutenu”.  

Zatem wystarczy napisać „skrobia modyfikowana” zamiast „skrobia modyfikowana z kukurydzy”.

Te słowa szczególnie mnie urzekły Forum mleczarskie – Przegląd Mleczarski, 3/2009, mgr inż. Barbara Ratkovska – cyt.:

Produkty mleczne powinny być uwzględniane w codziennej urozmaiconej i zrównoważonej diecie ze względu na wartość odżywczą oraz swoje walory smakowe. Rozpoznanie tych cech i właściwości przez konsumentów jest możliwe dzięki informacjom zamieszczanym przez producentów na opakowaniach i etykietach.

Polecam materiały:

  • http://inzynieria-aparatura-chemiczna.pl/pdf/2013/2013-2/InzApChem_2013_2_086-088.pdf
  • http://journal.pan.olsztyn.pl/fd.php?f=125
  • http://www.insidefood.eu/INSIDEFOOD_WEB/UK/WORD/proceedings/103P.pdf
  • http://www.tetrapak.com/pl/przetwarzanie/produkty/mleko/homogenizacja
  • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/189/3/homogenizatory-w-mleczarstwie/
  • http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-07-137-966 ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych.
  • http://www.bioslone.pl/odzywianie/podstawy-wiedzy/mleko/mleko-z-koncernow-mleczarskich
  • http://www.forummleczarskie.pl/RAPORTY/050/znakowanie-produktow-mlecznych-jako-zrodlo-informacji-o-ich-skladzie-i-wartosci-odzywczej/

Prawa autorskie – zapoznaj się!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Autor

Iwona Wierzbicka
23 października 2014

Tagi

Komentarzy: 6

  1. Krzysztof Dydo 23 października 2014 o 10:24

    Z mojego doświadczenia polecam do jedzenia Zotta smakuje jak jogurt naturalny. Jest dobry na mieszankę z jagodami lub z malinami.

  2. Karola 25 października 2014 o 15:36

    Polecam śmietanę 30% tłuszczu firmy President.
    Skład: śmietanka pasteryzowana, żywe kultury bakterii

  3. Katarzyna A. 7 listopada 2014 o 10:08

    Kilka dni temu też robiłam przegląd śmietan w Tesco 🙂
    Wybrałam tę:
    „Tesco śmietana 18%: śmietana, kultury fermentacji mlekowej. Nie zawiera zagęstników. Naturalnie gęsta. Na tym koniec informacji producenta.”
    … w nadziei, że producent nic nie pominął 😛

    Wrażenia: zupełnie inna konsystencja niż śmietana Piątnicy 18% z zagęstnikiem i skrobią kukurydzianą. Smak o niebo lepszy! Skojarzył mi się z dzieciństwem (nie wiedzieć czemu? ;))
    Szkoda że tylko w Tesco dostępna. Ale i w Lidlu mają sensowną śmietanę bez dodatków (nie pamiętam marki – jakaś Lidlowa), choć ta z Tesco jest znacznie smaczniejsza.

    • Wero 9 grudnia 2016 o 14:32

      2-5 litrów rocznie??? Gdyby krowa tyle produkowala to nie bylaby w stanie wykarmić nawet cielaka.
      Przeciętnie zwykła krowa w gospodarstwie wiejskim daje kilkanaście litrów mleka DZIENNIE

  4. Aga Fit 17 grudnia 2014 o 20:28

    ja dziś kupiłam taką: http://shop.delhaize.be/nl-be/Zuivel/Culinaire-room-en-alternatieven/Op-te-kloppen/Room-7C-Vol-Romig-7C-Opklopbaar-7C-40-V-G-/p/F1997090400126700000 ta 40% śmietana jest stabilizowana karagenem, który pochodzi z alg i działa żelujaco. smietana jest gęsta ale mozna ją nalac do syfonu a np ta z Piątnicy 36% jest tak gesta, ze łyzką trzeba wybierać i nie nadaje się do syfonu, porażka …. teraz z rozrzewnieniem wspominam śmietnę, którą robiła moja babcia ze świeżego mleka od krów, które beztrosko hasały po trawie … szkoda, że te czasy minęły bezpowrotnie … a propos homogenizacji to ponoc produkty te niszczą również wyściółkę naczyń krwionosnych …

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.

Administratorem Państwa danych osobowych jest osobowych jest Iwona Wierzbicka, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą Ajwendieta Dietetyka Kliniczna Iwona Wierzbicka (NIP: 9910011175). Dane osobowe przetwarzane będą wyłącznie w prawnie usprawiedliwionych celach administratora danych polegających na prezentowaniu komentarzy dotyczących funkcjonowania serwisu internetowego oraz jakości towarów i usług w nim dostępnych. Podanie przez Państwa danych osobowych jest dobrowolne, ale też niezbędne do opublikowania komentarza. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Państwa danych osobowych mogą Państwo znaleźć w naszej Polityce prywatności na temat zasad przetwarzania danych osobowych.

Podobne tematy

cukrzyca

Cukrzyca typu 1 – sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka, możesz zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 1. Zrób badania: anty-GAD, anty-IA2. Przebadaj swoje dziecko, zmień dietę jeśli we krwi wyjdą przeciwciała.

WIĘCEJ >

Jak gotować jajka?

Gotowanie jajek może być dość precyzyjnym procesem, jeśli chcesz uzyskać określony wygląd żółtka. Sprawdź, jak gotować jajka, by uzyskać zamierzony efekt. Jak gotować jajka? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących czasu gotowania jajek. Jajka na miękko…

WIĘCEJ >
nikiel

Alergia na nikiel – co warto wiedzieć?

Nikiel jest jedną z wielu substancji, która może wywołać uczulenie u człowieka. Alergie na ten pierwiastek zdarzają się dość często, ponieważ jest on szeroko rozpowszechniony w przyrodzie. Problem częściej dotyczy kobiet. Nikiel znajduje się w…

WIĘCEJ >
kolorowe napoje, napoje gazowane, napoje

Kolorowe napoje – co kryją?

Wyobraź sobie scenkę: dziecko siedzi przed komputerem, pół dna gra, kładzie się spać po północy, zajada czipsy, paluszki, orzeszki, popija colą lub energetykiem, który teraz można kupić w litrowych butelkach. Stymulowane jest (niebieskim) światłem komputera,

WIĘCEJ >